brankář: Beránek

obrana: Pirkl, Johan, Šváb (K), Zvěřina
záloha: Háněl, Jireček (75´Hájek), Benko, Novotný (75´Jirásek)
útok: Bureš, Wejda M. (53´ Kubíček)

Po neúspěšném minulém víkendu jsme se v letošním posledním utkání s odhodláním postavili proti koalici Borová-Telecí. V lehce ztížených klimatických podmínkách za smíšených přeháněk (déšť s listím) byl k vidění celkem zajímavý fotbal se snahou obou týmů rozloučit se s podzimní částí soutěže co nejlépe.

Do utkání jsme vstoupili poměrně sympaticky, první gólovou šanci jsme si totiž vytvořili už dvě minuty po úvodním výkopu. Míra Wejda prokázal svůj nesporný cit pro kulišárnu a překvapil obránce přesnou patičkou rovnou do běhu Filipovi Novotnému. Filip svou slabší, levou nohou dokázal přihrávkou ze strany najít ze zadních řad nabíhajícího Petra Johana, který se tak znenadání ocitl tváří v tvář brankaři. Ve stoprocentní šanci bohužel selhal.

V 5. minutě se role našich útočících hráčů lehce promíchaly. U rohového praporku vybojoval míč aktivní Míra, jehož jedovatý centr do šestnáctky gólman nedokázal zkrotit, a nabídl tak šanci dobíhajícímu Filipovi. Ani on však recept na jeho překonání zatím nenašel a na poslední chvíli vzpamatovaný brankář dorážku zneutralizoval. Hned z následujícího rohu se v zakončení nachomýtl pro změnu Míra, když míč trefil neobvykle citlivě - špičkou kopačky v otočce zády k bráně. Ani z tohohle už menšího mráčku ale nezapršelo. Zato pořádný bouřkový mrak se na borovskou branku hnal po ose Novotný-Wejda-Bureš v minutě 12. K naší velké smůle Patrik svou střelu poslal, jak se říká, pánubohu do oken. Takže začátek zápasu byl, co se snahy týče, více než povedený, jenže pokaždé nám chyběl ten poslední tah k pomyslnému uzavření kruhu.

Ještě štěstí, že se nepotvrdilo pravidlo nedáš - dostaneš. To když se do své první příležitosti dostali i domácí. Nebezpečný míč skrz vápno cílil k nabíhajícímu soupeři, ale Patrik Háněl mu navrátiv se jakékoliv kvalitní zakončení za pět minut dvanáct zatrhl.

Chvíli na to se opět pokoušel blýsknout Míra Wejda, když se před pokutovým územím ocitl v situaci jeden na jednoho. Jeho klička přes obránce ale skončila až v náruči brankáře. Ve 23. minutě na moment jistě muselo zaplesat srdce fanouška po takřka dokonalé přihrávce do běhu od Tomáše Jirečka na Patrika Háněla. Škoda jen, že se tím vyčerpala všechna kreativita téhle akce a nezbylo už nic pro zakončení. Tomáš se i dál cítil při chuti. O minutku později mu Patrik Bureš přistrčil míč a z hranice velkého vápna technickou střelou trefil bližší tyč. První gól nám stále nebyl přán.

Ve 28. minutě Petr Johan na nevhodném místě minul skákající balón, toho se s díky ujal domácí hráč a následně vystřelil na branku. Pomalu jdoucí míč se políbil s tyčí a skončil v zámezí. Tenhle vykřičník už byl dobrým důvodem k tomu, abychom konečně vstřelili kýžený gól a nemuseli svých spálených šancí později litovat.

Psala se 34. minuta, když jsme si začali připravovat útok v blízkosti levého rohu. Dobrým pohybem bez míče a zároveň přesnými přihrávkami mezi kopačkami Míry Wejdy, Honzy Benka a Filipa Novotného jsme překonali domácí obranu. Filip svou, zdá se, stále více oblíbenou levačkou kopnul míč do ohně, odkud ho do branky z první nasměroval Petr Johan. 0:1. Svým třetím zásahem v sezoně tak v lehce úsměvných stoperských gólových dostizích vyrovnal Lukáše Švába.

Pár okamžiků na to si nenasytný Jožin chtěl slastný pocit gólové radosti zopakovat, jenže střela z voleje z hranice vápna tentokrát zdaleka nenašla cíl. Ve 42. minutě nabídl šanci Tomáši Jirečkovi dnešní dvorní nahrávač Filip Novotný. Jeho hlavička ale bohužel neměla dostatečnou kvalitu, od země se proto odrazila rovnou do rukavic připraveného brankáře. Místo těšení se z gólu tak Tomášovi přibyla jenom starost s odstraněním nánosu bahna na čele.

První, šancemi nabitý poločas zakončila akce našich dvou forvardů. Patrik Bureš z vlastní poloviny vyslal k soupeřově bráně strach vzbuzující expres jménem Miroslav Wejda. Tomu už ale po sprintu nezbyl v nádrži dostatek paliva pro razantnější zakončení, a dal tak možnost vyniknout domácí jedničce.

Tak, jako jsme v prvních minutách prvního dějství vlétli na soupeře my, vlétli v úvodu druhé části Borovští na nás. Centr z levé lajny si našel hlavu jednoho z jejich hráčů a ten z bezprostřední blízkosti trefil vyběhnuvšího Ondru Beránka. Bohorovná jižanská taktika typu "kdo brání, nevěří brankáři" se nám málem vymstila. Ještě že Ondra předvedl skvělý výběr místa, protože skóre se mohlo vyrovnat a nikdo by neřekl ani popel. V 51. minutě Petr Johan nešťastně založil útok domácím, jehož vyústěním byla střela jen těsně mimo naši brankovou konstrukci. Hned na to následovala další šance domácího celku, to když si přihrávka uličkou našla nabíhajícího útočníka. Ondra už byl překonán, naštěstí se míč až do brány nedošoural, protože naše obrana ještě stihla zasáhnout. Aby toho nebylo málo, v 60. minutě přišla další, dokonce dublovaná šance. Skrz obranu se probil jeden z protivníků a v tutovce ho zastavil až Ondra. Pro bleskovou dorážku ležícího gólmana obětavě zastoupil Lukáš Šváb.

Z popřestávkové letargie nás probudil až volný přímý kop v podání Patrika Bureše, kterému ještě předcházelo intermezzo v podobě křížku mezi Lukášem Švábem a rozhodčím. Přesný Patrikův pokus domácí gólman efektivní robinzonádou vytěsnil na roh.

V 65. minutě přišla ryzí P&P akce - po vybídnutí Patrikem Hánělem se do loženky dostal Patrik Bureš. Z blízkosti bránu netrefil, a svého zápisu do poznámek sudího se tak ještě nedočkal. Jinak Patrik dnes byl velmi aktivní, nic neřešící rozhazování rukama omezil na minimum a naběhal spoustu poctivých kilometrů. O dvě minuty později se uvolnil u pravé lajny a poměrně netradičně se pro tentokrát nominoval do role centrujícího. Vrozený hlavičkářský um nám ve své plné kráse předvedl Filip Novotný, který jím s přehledem rozvlnil síť. 0:2.

V 78. minutě se dočkal i gólu žádostivý Patrik. Konečně mu po x zápasech vyšla jeho akce házenkářského typu, kdy si podél vápna vedl míč tak dlouho, než objevil skulinu v soupeřově obranné linii. Přízemní střelou jakoby křížem do protipohybu brankáře upravil skóre na rozdíl tří branek.

Během druhého poločasu se do hry dostali i tři čerství kluci, kteří na své šance trpělivě vyčkávali na lavičce náhradníků. Už krátce po přestávce se na trávník dostal vždy důrazný Jirka Kubíček, když nahradil s bolestivou grimasou odstoupivšího Míru Wejdu a po třetím gólu věkový průměr našeho ansámblu snížili ještě technik Marek Hájek a fotbalista s "cristianoronaldovským" pojetím hry Fanda Jirásek.

V minutě 80. jsme kopali rohový kop. Signál byl jasný - co největší počet lidí do brány. Z téhle standardní situace jsme však nevytěžili nic, naopak Borovští se po zmocnění míče ihned střemhlav vrhli do protiútoku. Nebezpečně vypadající přečíslení naším inkasováním neskončilo, jelikož Pavel Pirkl odvedl, jak bývá jeho zvykem, kvalitní obranářskou práci a nebezpečí zažehnal. Hned nato jsme rychlým kontrem plynule navázali zase my, když se do slibné pozice tlačil Jirka Kubíček. Útok dopadl podobně jako ten o několik málo okamžiků dříve u naší brány.

Pár minut před koncem se domácímu mužstvu přeci jen podařil jeden čestný zásah. Centr zleva našel hlavu adresáta, vybíhající Ondra tentokrát míč nezasáhl a nám už nezbylo nic jiného než posmutnělými pohledy doprovodit míč za brankovou čáru.

Po skápnutí téhle kaňky na arch s povětšinou úhledným rukopisem hrajícího trenéra Honzy Benka se pro zbytek zápasu vše vrátilo do starších kolejí. Utiskli jsme soupeře na jeho vlastní půlce a jen zřídkakdy mu dali šanci se trochu nadechnout na té naší.

Aby byl výčet aktérů v zápase úplný, ještě dodám, že na levém bekovi si své penzum práce standardně odvedl Lukáš Zvěřina a ze strategického hlediska naši vcelku dobrou kompaktnost pomohla zastřešit i taktovka asistenta trenéra Pavla Záleského ml.

Se závěrečným hvizdem jsme si do sbírky připsali další tři body, což znamená, že přezimujeme na třetím místě s prozatímním ziskem 26 bodů a bilancí 8 výher, 2 remízy a 4 prohry. Všichni kluci si za dnešní zápas i celý podzim zaslouží pochvalu. Jako jednomu z šesti týmů se nám podařilo dostat přes metu 30 vstřelených gólů - konkrétně jich máme 31 - a pyšnit se můžeme pouhými 12 inkasovanými brankami, což nám dává samolepku vůbec nejlépe bránícího mužstva. Tato čísla jsou, myslím, velmi dobrým vkladem do jarní části sezóny. Také je z výše uvedeného patrné, že Honza Benko sedí na jedné z nejpevnějších trenérských židlí v okrese.

Těší nás, že po minulé "přechodné" sezóně, která výsledkově mohla působit nemastně neslaně, jsme případným skeptikům v otázce kvality budoucího janovského fotbalu ukázali, že nemusejí mít pravdu. Tyler Hamilton říká: "Pravdu nemůžete popřít ani uzamknout, protože jakmile se to stane, vznikne tlak. Když zavřete dveře, pravda najde okno a vyrazí sklo." Jsme velmi rádi, že jsme vyrazili sklo.

Nyní nás čeká zhruba čtyřměsíční soutěžní volno, které vyplníme odpočinkem a léčením zdravotních patálií, teambuildingem v podobě plesů či zvyšování obratu Restaurace Na Rychtě a samozřejmě také přípravou na jarní část okresního přeboru. V té nás nemine ani nízkohorské zimní soustředění. Drtivá většina týmu více času jistě využije i ke zvýšení péče o své partnerky či manželky, které v tomto ohledu přes dlouhou sezonu mohou utrpět drobnější újmy.

Všem fanouškům děkujeme za přízeň a těšíme se na další společně strávené chvíle na hřišti i mimo něj.

Na závěr ještě přikládám několik individuálních čísel z tohoto klání.