Janov 3:0 Křenov

24.10.2015

Beránek - Pirkl, Šváb (K), Johan, Zvěřina L. - Novotný, Benko, Radimecký, Wejda V. - Bureš, Knap

Za příjemného podzimního fotbalového počasí jsme dnes odehráli svůj poslední domácí zápas v tomto kalendářním roce. Naše kvality měl prověřit lídr tabulky okresního přeboru z Křenova. Toho jsme se ale nezalekli, protože jak by řekl Robert Záruba: "Statistiky jsou jako bikiny - napoví hodně, ale neřeknou všechno."

Úvod utkání jsme pojali v duchu hesla "není čas ztrácet čas" a hned v 5. minutě jsme vstřelili gól. To když na pravé straně Vlasta Wejda rozjel svůj diesel takovým způsobem, že soupeřův obránce už spatřil jenom jeho záda. Sice se ještě na poslední chvíli stihl dostat do souboje, nicméně Vlasta zpracoval přihrávku a i ve velmi nepohodlné pozici dokázal vystřelit. Přízemní balón se k našemu překvapení i radosti nějakým způsobem procedil skrz brankaře a rozvlnil síť. Za aktivně pojatý začátek zápasu tak přišla odměna v podobě první změny na ukazateli skóre. 1:0.

Jakmile se hosté rozkoukali, ve 13. minutě o sobě dali poprvé vědět. V blízkosti pokutového území si vypracovali volný přímý kop a jeden z jejich ofenzivně laděných hráčů poslal první vizitku na naši bránu. Ondra Beránek byl ovšem připravený a míč dokázal vytěsnit nad břevno.

Abychom si ujasnili, kdo je tady doma, zasadili jsme Křenovským políček. V 16. minutě jsme rozehrávali rohový kop, jehož exekuci si na starost vzal Láďa Knap. Také díky hlavičkovému prodloužení Filipem Novotným si vyslaný balón našel levou tkaničku Lukáše Švába. Náš stoper, kapitán a morální lodivod už jen z první poslal míč za brankovou čáru. Při pohledu na tuhle akci si divák musel pomyslet, jak jednoduchá hra ten fotbal je. 2:0.

Pro hráče prvního týmu soutěže tohle asi nebylo to, s čím počítali. Rychlé manko dvou branek zřejmě ne všichni nesli dobře, a tak  vzájemné okřiky typu: "Drž hubu a vzpamatuj se!" bylo možné slyšet už v těchto chvílích. K narušení dosavadní uhlazenosti hry přispěl i Filip Novotný, když jeho už asi třetí nebo čtvrtý skluz konečně našel cíl. Za faul vyfasoval první žlutou kartu dne.

V poslední patnáctiminutovce prvního poločasu se střídavě začaly objevovat šance (nebo jejich náznaky) na obou stranách. Mužstvo Křenova jakoby teď cítilo, že to půjde. A občas to i šlo. Skrytou střelu zpoza vápna však Ondra dokázal zneškodnit. U nás byl aktivní hlavně Patrik Bureš, jenže většina akcí z jeho dílny bohužel buď postrádala zakončení, nebo měla zakončení spíše propagační. Tu úplně největší šanci měl krátce před přestávkou, když šel takřka sám na bránu. Proč nekopnul míč tam, kam patří, ví asi jen on. Uklidňující gól do šatny se nekonal a za zvolna se vyostřující atmosféry rozhodčí ukončil první dějství.

Z kraje druhé půle jsme měli možnost napravit si reputaci z konce té první. Ve 48. minutě Láďa Knap citlivým míčem za obranu nabídl šanci Patriku Burešovi, ale bystrý obránce na poslední chvíli dokázal jeho střelu zblokovat mimo tři tyče. Ještě větší šanci měl za okamžik Martin Radimecký, naše nová podzimní akvizice. Centimetrovým pasem ho ke skórování vybídl opět Láďa, jenže Mary si v téhle situaci bohužel nedokázal poradit. Snažil se centr spíš jen nesměle nasměřovat do brány a jeho pokus hostující gólman snadno ukryl v náruči.

V 52. minutě jsme zaveleli k útoku zleva. Situaci u lajny trpělivě a správně vyřešili Filip Novotný s Martinem Radimeckým, když se narážečkou elegantně dostali přes obránce až k možnosti centrovat. K naší smůle se ale Fugasův balón nedostavil k žádnému adresátovi uvnitř vápna a skončil na síti na vrchu soupeřovy brány.

O pět minut později už jsme se mohli zaradovat. Znovu z levé strany jsme vhazovali aut, všemi mastmi mazaný Patrik Bureš se prosmýkl okolo beka a s očima nahoře poslal míč technicky ke vzdálenější tyči. 3:0.

V minutě 58. po rozehrání volného přímého kopu balón putoval od brankařových pěstí přímo před velké vápno. Tam tiše číhal Vlastík Wejda. Bez váhání z voleje vyslal pohotovou střelu, kterou zastavilo až břevno. To se zachvělo i o několik málo minut později, když ho po dalším úniku trefil šajtlí Patrik Bureš. Následně si míč našel cestu k dobíhajícímu Martinu Radimeckému, ale ani on nedokázal ve své další velké šanci trefit soupeřovu svatyni.

V poslední půlhodince už Křenovští až nedůstojně k svému postavení v tabulce složili zbraně a my bez problému kontrolovali tříbrankové vedení. Sice ještě došlo k nevýznamné výměně "významných" názorů skrz hrací plochu mezi fanoušky obou týmů, ale to bylo asi tak to nejdramatičtější, co se v závěrečných minutách událo. Ondra Beránek si připsal další odchytanou nulu a tři body zůstávají tam, kde mají být, tedy v Janově.

Všechny fanoušky dobrého vesnického fotbalu (a janovského zvláště) srdečně zvu na další zápas, který odehrajeme příští sobotu 31. 10. za rohem v Opatovci. Já tam budu. A vy?