Dolní Újezd B 3:2 Janov

23.10.2016

sestava: Beránek - Johan, Jireček, Šváb (K), Zvěřina L. - Boháček (Čapek) - Zvěřina A., Kramář - Knap, Bureš, Wejda M. (Kubíček)

Další víkendová série zápasů okresního přeboru přinesla mimo jiné i "jednání prozatímní vlády" podzimu. My, druzí, jsme přijeli na půdu prvního, dolnoújezdské rezervy. O šlágr kola neprojevila zájem žádná veřejnoprávní ani komerční televize, a tak se kamery chopil a zápas zdokumentoval Míla Záleský, za což si zaslouží palec nahoru.

Od úvodních minut domácí na nic nečekali a šli si za svým cílem, snažili se využít domácí prostředí i výškovou výhodu v poli. Jenže do vedení jsme se paradoxně dostali my, když se ujala pohotová střela zpoza šestnáctky Ládi Knapa v 5. minutě. Míč si našel cestu mino dosah kohokoliv ke vzdálenější šibenici a od tyčky se odrazil do protější boční sítě. Při téhle situaci si nejeden pamětník mohl vzpomenout na dalekonosnou střelu Pavla Nedvěda z legendárního zápasu Česko - Nizozemsko na Euru 2004. Rozdíl byl jen v tom, že pokus "Grande Paola" se tehdy od konstrukce odrazil zpátky do hřiště.

Domácí na vyrovnání nenechali dlouho čekat. Krok srovnali v 9. minutě po rohovém kopu, když jsme při jeho bránění nepohlídali zakončovatele přímo před brankou. Za necelých deset minut se skóre hnulo znovu, protože proti nám byla odpískána penalta. Ondra Beránek sice přečetl myšlenku exekutora, takže si na míč dokázal sáhnout, razance však jeho rukavici přebila a síť se přece rozvlnila - 2:1. To byla tedy studená sprcha po tak nadějném začátku zápasu. Špatným zprávám ještě není konec, poněvadž první třetinu utkání Újezd podtrhl svým třetím vsítěným gólem. Po přesném centru a ještě přesnější hlavičce z daleké hranice velkého vápna byl Ondra opět překonán. Úvodní herní převaha dostala svou číselnou podobu - 3:1.

Situace nebyla nejrůžovější, protože dvě domácí věže s útočnými choutkami nám neustále dávaly zabrat. Naštěstí jsme dokázali včas dostat do hry. Ve 34. minutě svůj důraz uvnitř pravé strany pokutového území předvedl Míra Wejda, zvládl odcentrovat před bránu, kam jsem si intuitivně našel cestu já, a vyzval mne tak k hlavičce rybičkou. I když se mi sem tam přihodí, že šanci nedám, tentokrát jsem to obrovskou tíhu okamžiku unesl. Brigádnické nošení břemen u Vlasty Wejdy, která váží i dvě třetiny mojí hmotnosti, se ukázalo jako dobrá průprava. 3:2.

Po výměně stran se začalo zdánlivě jiné utkání. Definitivně odhodili kabáty ostýchavosti do kouta a začali být dlouhodobě aktivní. Bylo cítit, že domácímu spolku začínají významně docházet síly. Už nás tolik nepřehrával a sám se snad začal strachovat o jednogólové vedení. Karta se obrátila. Čím více se prodlužovaly naše stíny, tím více jsme drželi míč na svých kopačkách a vymýšleli způsob jak věci přijít na kloub. Bohužel neúspěšně, a to i poté, co jsme revitalizovali tým novými hráči z lavičky. Po prvním, pětigólovém poločasu diváky čekal dramatický brankový útlum. O vítězi rozhodly zásahy z prvního dějství.

Bodovému zisku jsme nakonec byli blízko, ale zároveň vlastně daleko. Ta hranice mezi obojím je hladově tenká. Patrik Bureš sice měl gólovou šanci, kdy mohl srovnat na 3:3, ovšem jedním dechem je třeba dodat, že domácí mohli během první půle klidně odskočit na bezpečnější rozdíl.

Spousta kritiky se snesla na hlavu hlavního rozhodčího. Kdyby si sedl nahoru na lavičku vedle Milana, tak by ze hry viděl víc a možná by měl i možnost zhlédnout důležité situace znovu ve zpomaleném záběru. S lítostí píšu, že to pískání penalt z půlící čáry a věci tomu podobné se v souboru okresních rozhodčích šíří jako středověký mor. Každý z nás samozřejmě musí respektovat faktor lidské omylnosti, ale některé věci jsou prostě donebevolající. Není pak divu, že se ze hřiště i z hlediště zvedají vlny emocí, kritiky, nesympatií a v praxi se potvrdí myšlenka Karla Čapka z jeho díla R.U.R.: "Nikdo nemůže nenávidět víc než člověk člověka! Udělej kameny lidmi, a ukamenují nás!"

Fanouškům, kteří dorazili na venkovní zápas, děkujeme za přízeň. Příští týden odehrajeme svůj poslední domácí zápas v tomto roce. V sobotu 29. 10. od 14:30 hod. rozehrajeme utkání s Jaroměřicemi.